Apostolstwo Modlitwy Posłaniec Serca Jezusowego

Godziny Mszy Świętych

W niedziele i święta:

6:00, 7:30, 9:00,
11:00 msza
12:30, 15:30, 18:00

W dni powszednie:

6:00, 7:00, 8:00, 9:00, 15:30, 18:00

zobacz dokładny plan -»

Całodzienna spowiedź

W dni powszednie:

Od 6:00 - 12:00

i od 14:30 - 17:30

 

W niedziele i święta:

Tylko w czasie Mszy Świętych.

Dyżury spowiedników »

 

 

8. WIOSENNE DNI Z MUZYKĄ ORGANOWĄ

Cykl recitali organowych pod nazwą "Wiosenne Dni z Muzyką Organową w Bazylice Jezuitów w Krakowie" posiada już swoją tradycję oraz cieszy się niezmiennie od ośmiu lat niesłabnącym zainteresowaniem krakowskich sympatyków muzyki organowej i turystów odwiedzających wiosną nasze miasto. O jakości artystycznej koncertów odbywających się w bazylice NSPJ w Krakowie decydują między innymi: dobór wykonawców recitali o niekwestionowanym autorytecie w świecie muzyki organowej oraz znakomita akustyka jezuickiej świątyni, w której symfoniczne organy  w niej pomieszczone brzmią pełnią i głębią swojego majestatu.

Na program tegorocznej ósmej edycji Wiosennych Dni z Muzyka organową złożą się trzy recitale organowe w wykonaniu renomowanych wirtuozów organów z Niemiec i Włoch, grających na co dzień w zabytkowych świątyniach swoich krajów. Będą to: Stafan Kagl z Niemiec - organista Muensterkirche w Herford, Martin Bernreuther także z Niemiec - organista katedry w Eichstaett oraz Walter D'Arcangelo z Włoch - organista katedry w Chieti.

Zabrzmią dzieła organowe począwszy od twórczości Johanna Sebastiana Bacha, poprzez formy wielkich francuskich i niemieckich romantyków, aż po kompozycje powstałe w czasach współczesnych. Nie zabraknie dzieł stanowiących kanon europejskiej muzyki organowej, lecz także utworów mniej znanych, a nawet dotychczas w Krakowie nie wykonywanych.

Całości programów koncertów dopełni komentarz słowny przygotowany i przedstawiony przez prefekta bazyliki Jarosława Naliwajko SJ, ukazujący prezentowany przez artystów program organowy w kontekście interdyscyplinarnym sztuk oraz wykraczający swoimi przemyśleniami ku wątkom historycznym i filozoficznym.

Wstęp na koncerty w ramach 8. Wiosennych Dni z Muzyką Organową w Bazylice Jezuitów w Krakowie jest wolny. Początek wszystkich koncertów o godzinie 19.00.

Projekt został dofinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

niedziela / 7 maja 2017 / 19:00

Program:

Dietrich Buxtehude (1637-1707)

 • Ein feste Burg ist unser Gott BuxWV 184
 • Nun bitten wir den Heiligen Geist BuxWV 209

Johann Sebastian Bach (1685-1750) 

 • Nun freut euch, lieben Christen g‘mein BWV 737

Jean Langlais (1907-1991)        

 • Ein feste Burg ist unser Gott (Livre Œcuménique 1968)

Andreas Willscher (*1955)                   

 • Mozartvariationen über das Thema der Sonate KV 331

César Franck (1822-1890)

 • Pièce héroïque

Jean Langlais: 

 • Chant de Paix
 • Chant héroique

Isaac Albéniz (1860 – 1909)

 • Asturias (Suite Espagnole) ( Nagel/Kagl)  

Andreas Willscher:                      

 • Mein Beethoven – Concert Rag

John Ireland (1879-1962)Cavatina

Modest Mussorgski (1839-1881)  

 • Obrazki z wystawy:

Promenade – Stary zamek – Wielka Brama Kijowska (opr. Stefan Kagl)

 

Stefan Kagl (Herford / Niemcy) organy

Stefan Kagl urodzony w roku 1963. Studiował w Staatliwche Hochschule für Musik w Monachium (u Klemensa Schnorra) i w Schola Cantorum w Paryżu (u Jean Langlais i Marie-Louise Langlais) oraz w Conservatoire Supérieur de Paris (CNR). Otrzymał dyplom „Prix de Virtuosité“ w Schola Cantorum i dyplom A-Examen
w zakresie gry organowej i muzyki kościelnej Münchner Musikhochschule oraz
w Conservatoire Supérieur de Paris nagrody „Premier Prix“ i „Prix d´Excellence“. Od swojego debiutu w Paryżu i Londynie w 1988 roku w katedrach Notre-Dame 
i St. Paul´s Cathedral z dziełami J. Reubke i J. Langlais rozpoczął swoją artystyczną działalność, która wiedzie go przez kraje całego świata. Jest laureatem pierwszej nagrody konkursu César-Franck-Wettbewerbs St. Bavo/Haarlem w Holandii.
W latach 1991-96 pełnił funkcję kantora i organisty w Bad Kissingen, następnie
w latach 1997-2002 kantora w Rudolstadt w Turyngii. Od lipca 2002 Stefan Kagl jest kantorem i organistą w Münsterkirche w Herford i kierownikiem artystycznym cyklu koncertów „Herforder Orgelsommers“. Jest także uznanym chórmistrzem. Od roku 2005 jest docentem w Hochschule für Kirchenmusik Herford. Jego udziałem stały się liczne nagrania płytowe, radiowe oraz publikacje z zakresu interpretacji muzyki organowej i improwizacji.

 

niedziela / 14 maja 2017 / 19:00

Program:                    

William Lloyd Webber  (1914-1982)

 • Solemn Procession

Antonio Vivaldi (1678-1741)            

 • Concerto „Alla Rustica“ (opr. M. Bernreuther)

Presto – Adagio – Allegro                                                  

Wolfgang Amadeus Mozart ( 1756-1791)

 • Adagio i Rondo KV 617 (opr. M. Bernreuther)

Robert Schumann ( 1810-1856)     

 • z cyklu Skizzen 58

Nicht schnell und sehr markiert – Lebhaft – Allegretto

Louis Vierne ( 1870-1937)                 

 • Pièces des Fantaisie 53:

Clair de lune

Charles-Marie Widor  (1844-1937) 

 • Symfonia 13

III. Marcia

 

Martin Bernreuther (Eichstaett/Niemcy) organy

Martin Bernreuther studiował muzykę kościelną i grę organową w Staatlichen Hochschule für Musik w Monachium w klasie Franza Lehrndorfera. Po uzyskaniu dyplomu z wyróżnieniem studiował grę organową w Paryżu, jako stypendysta rządu niemieckiego. Następnie został powołany na stanowisko profesora gry organowej, improwizacji i klawesynu w Hochschule der Künste der Katholischen Universität w Porto (Portugalia). Występował z renomowanymi dyrygentami, solistami i instrumentalistami, czego ukoronowaniem był udział w wykonaniu Große Messe c-moll  Wolfganga Amadeusza Mozarta pod kierunkiem Leonarda Bernsteina. Jego aktywność koncertowa obejmuje kraje całej Europy. Po latach działalności muzycznej
w katedrze w Monachium, od roku 2002 pełni funkcję organisty w katedrze w Eichstätt oraz rzeczoznawcy budownictwa organowego tamtejszej diecezji. Był jurorem licznych konkursów organowych oraz autorem publikacji naukowych z zakresu interpretacji muzyki organowej
i budownictwa organowego.

niedziela / 21 maja 2017 / 19:00

Program:  
Johann Sebastian Bach (1685-1750)

 • Fantasia G-dur  BWV572
 • Nun komm' der Heiden Heiland  BWV659

Cesar  Franck (1822-1890)

 • Andantino g-moll

Elizabeth Wagner (1870-1937)

 • Phantasiestueck (Trionfo della vita) op. 76

Louis Vierne  (1870-1937)

 • Ventiquattro pièce ne style libre 31

Berceuse – Carillon

Otto Deniel (1839-1905)

 • Wer nur den lieben Gott laesst walten 52

Feliks Mendelssohn-Bartholdy  (1809-1847)

 • Sonata II c-moll 65 nr 2

Grave-Adagio – Allegro maestoso e vivace – Fuga

Louis James Alfred Leffebure-Wely  (1843-1917)

 • Bolero de concert

Leon Boellmann  (1862-1897)

 • Suite gotique 25

 Chorale-Introduction – Minuet – Prière a Notre Dame –Toccata

Walter D'Arcangelo (Chieti / Włochy) organy

Walter D'Arcangelo ukończył z wyróżnieniem studia w zakresie gry organowej, improwizacji i kompozycji w Konserwatorium Luisa D’Annunzio w  Peskarze. Uczestniczył w licznych kursach interpretacji muzyki organowej, w których wykładowcami byli między innymi:
A. Isoir, H. Vogel, L. Rogg, E. Koimann, M.  Radulescu, W. Zerer  i P. Westerbrik. 
Studiował także w Mediolanie pod kierunkiem Lorenzo Ghielmiego, gdzie specjalizował się w wykonawstwie muzyki dawnej okresu lat 1500 do 1700.

Obecnie jest prezydentem Adriano Fedri Organ Association, gdzie zajmuje się promocją muzyki organowej różnych epok i szkół kompozytorskich. Wykonuje koncerty we Włoszech i za granicą.

Jest zwycięzcą następujących konkursów organowych: Giovani Esecutori Competition, Senigallia, 1994, Old Music Accademy for Organ, Tuscany 1998, Chamber Music Competitionand, Gravina 2000.
Jako organista i klawesynista dokonał szeregu nagrań radiowych i archiwalnych.
Wykładał grę organową i improwizację w G. Rossini Conservatory w Peskarze. Obecnie jest organistą w kościele S. Giustino w Chieti, a także dyrektorem chóru S. Filippo Neri Association oraz dyrektorem artystycznym Międzynarodowego festiwalu Muzyki Organowej w Gamberale w Abbruzzo. Chętnie koncertuje na historycznych włoskich organach, prezentując włoską muzykę organową w jej autentycznym obrazie brzmieniowym według dawnych praktyk wykonawczych.

poniedziałek, 01 maja 2017

(J 6,22-29)

Troszczcie się o pokarm, który trwa na wieki

Słowa Ewangelii według świętego Jana.

Nazajutrz po rozmnożeniu chlebów lud, stojąc po drugiej stronie jeziora, spostrzegł, że poza jedną łodzią nie było tam żadnej innej oraz że Jezus nie wsiadł do łodzi razem ze swymi uczniami, lecz że Jego uczniowie odpłynęli sami. Tymczasem w pobliże tego miejsca, gdzie spożyto chleb po modlitwie dziękczynnej Pana, przypłynęły od Tyberiady inne łodzie.
A kiedy ludzie z tłumu zauważyli, że nie ma tam Jezusa, a także Jego uczniów, wsiedli do łodzi, przybyli do Kafarnaum i tam szukali Jezusa. Gdy Go zaś odnaleźli na przeciwległym brzegu, rzekli do Niego: „Rabbi, kiedy tu przybyłeś?”
W odpowiedzi rzekł im Jezus: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Szukacie Mnie nie dlatego, żeście widzieli znaki, ale dlatego, żeście jedli chleb do sytości. Troszczcie się nie o ten pokarm, który ginie, ale o ten, który trwa na wieki, a który da wam Syn Człowieczy; Jego to bowiem pieczęcią swą naznaczył Bóg Ojciec”.
Oni zaś rzekli do Niego: „Cóż mamy czynić, abyśmy wykonywali dzieła Boże?”
Jezus odpowiadając, rzekł do nich: „Na tym polega dzieło zamierzone przez Boga, abyście uwierzyli w Tego, którego On posłał”.

Oto słowo Pańskie.

Rozważania o piśmie