Apostolstwo Modlitwy

Godziny Mszy Świętych

W niedziele i święta:

6:00,  7:30,  9:00,
11:00,  12:30,  15:30,  18:00

W dni powszednie:

6:00, 7:00, 8:00, 9:00, 15:30, 18:00

zobacz dokładny plan -»

Całodzienna spowiedź

W dni powszednie:

Od 6:00 - 12:00

i od 14:30 - 17:30

 

W niedziele i święta:

Tylko w czasie Mszy Świętych.

Dyżury spowiedników »

 

Aleksandra Dziedzic - radna Rady Miasta Krakowa, Prawo i Sprawiedliwość, PiS Kraków, Rada Miasta Krakowa okręg 5, Bieżanów Prokocim, Podgórze, Małgorzata Wassermann

KSIĄDZ O ŻYDACH

KSIĄDZ O ŻYDACH

Autor: Jarosław Naliwajko SJ

Wydawnictwo: Kraków, 2011

ISBN: Jarosław Naliwajko SJ

Stron: 52

Format:

W wierszach z tego cyklu, inaczej niż w czytanych przeze mnie poprzednio, gry językowe nie odgrywają najważniejszej roli. Owszem, istotna jest elipsa, ale nie jako konsekwencja ograniczoności języka, lecz jako wyraz – pojmowanej chyba w duchu awangardy – ekonomii języka: czego nie musi się powiedzieć, tego się nie mówi. Język staje się tu zatem narzędziem opisywania świata i docierania do niego. Bo w centrum znajduje się właśnie świat, opisywany w jego drobnych przejawach i obserwacjach: stąd zwierzęta, owady, rośliny. Ale też rzeczy. I w tym świecie, konkretnym, namacalnym, codziennym, zwykłym – jak dysonans, zaskakujący obcością, odzywa się echo Holokaustu. Właśnie echo, bo odzywa się jakby mimochodem, niespodziewane. I to jest najważniejsze, bo ono jest jak cierń, jak stłumiony wyrzut sumienia, świadomość, z którą trzeba żyć, a która właściwie urąga zwyczajności. Zaskakujący ton, przez to bardzo poruszający.

Jest w tych wierszach oczywisty smutek, ale i nieoczywisty, a raczej domagający się dostrzeżenia i odczytania, sarkazm. Obejmujący własną osobę bohatera, świat, ale nade wszystko sytuację opisaną w tytule i w tytułowym utworze, sytuację księdza mówiącego o Żydach, jakby w nie swojej roli, a zarazem właśnie w niej, bo on jako ksiądz ma odczuwać sumienie i budzić sumienia.

Dr hab. Krzysztof Biedrzycki
Katedra Krytyki Współczesnej UJ

piątek, 28 lutego 2020

modlitwa