Kolegium Księży Jezuitów, 31-501 Kraków, ul. Kopernika 26
Nasze konto: 37 1240 4650 1111 0010 4312 3240

Informacje dla ofiarodawców •  

Dziękujemy za złożone ofiary!

Apostolstwo Modlitwy

Godziny Mszy Świętych

W niedziele i święta:

6:00,  7:30,  9:00,
11:00,  12:30,  15:30,  18:00

W dni powszednie:

6:00, 7:00, 8:00, 9:00, 15:30, 18:00

zobacz dokładny plan -»

Całodzienna spowiedź

W dni powszednie:

Od 6:00 - 12:00

i od 14:30 - 17:30

 

W niedziele i święta:

Tylko w czasie Mszy Świętych.

Dyżury spowiedników »

 

Aleksandra Dziedzic - radna Rady Miasta Krakowa, Prawo i Sprawiedliwość, PiS Kraków, Rada Miasta Krakowa okręg 5, Bieżanów Prokocim, Podgórze, Małgorzata Wassermann

Koncerty - Wiosenne Dni z Muzyką Organową - koncert II

11 maja, godz. 19 - niedziela - Recital organowy, Jan Bokszczanin

Dobry Wieczór Państwu!
Witam bardzo serdecznie w naszej bazylice na drugim wieczorze poświęconym muzyce organowej.
Drugi wieczór w którym zgodnie z tegorocznym zamysłem chcemy odnaleźć w sobie wdzięczność oraz wybadać jej różne zakamarki które tak bardzo lubią się zaszywać w nie tylko w naszej psychice naszym duchu a często również w naszym ciele – jak by powiedział poeta.
Zacznijmy od anegdoty.
Przy cudownym obrazie Matki Bożej Pocieszenia palą się świeczki z cerkwi greckokatolickiej w świeczniku. Otóż pożyczałem wczoraj ten świecznik. Siostra gdy przyszedłem była zdezorientowana ale telefon do księdza wyjaśnił sprawę. Wiadomo nasze słowiańskie niezorganizowanie.
- Czyli który mam zabrać? Pytałem rozglądając się po cerkwii.
- Pod Chrystusem – odpowiada siostra
- Mam zabrać Panu Jezusowi?
- To Pan Jezus oddaje śmieje się Siostra.
I tak myślałem czy to mój egoizm czy mój egoizm dziecka  zachodaniego umysłu przez mnie przemawiał, czy gościność wschodnia Siostry zwyciężyła. A więc dzielenie się, wdzięczność! - dochodzimy do przedwodniego temtu tegorocznych dni muzyki organowej.
Dziś przewodnikiem dla nas będzie muzyka rosyjskich kompozytorów:
Aleksander Głazunow,
Dymitr Szostakowicz,
Sofija Gubajdulina,
Eduard Khagagortyan. Ale słyszymy także ormiańskich i tatarskich.
Tym samym od razu wpadamy w mistykę wschodniego chrześcijaństwa w Prawosławie.
I od razu przeżywamy rozdarcie którego nikt nie potrafi pozszywać. Rozdarcie którego obrazem może być  zawołanie tej bazyliki Serce Jezusa. Przebite rozdarte z którego wypływa woda oraz krew.
I również od razu wpadamy w kontekst konfliktu toczącego się, może wojny na choryzoncie na Ukrainie a  może tylko egozimu pieniądza! Bo to przecież wojna która trwa od wieków, czy też naszego sporu z Czarnym orłem, nas ale też innych narodów których echa usłyszymy dzisejszego wieczoru. Wojna spór oraz pokój.
Wojna i pokój to mamy wszyscy w sercu od stworzenia.
Zatem będzie dziś o wdzięczność za to co trudne bolesne możemy powiedzieć jeśli – potrafimy – śmiertlene to chyba najtrudniejsze w jej pokładach.
Ikona jest przewodnikiem w Prawosławiu po zakmarkach świata, kosmosu, Stworzenia Łaski Odkupienia oraz Chwały Wiekuistej, krzyża, cierpienia, śmierci, odrzucenia ale także Rosji, jej duszy, nieogarnionego stepu duszy Rosjanina umęczonego, udręczonego w którym odbijają się cierpienie tych wszystkich narodów towrzących tę duszę.
Ale to jest dostępne tylko dla duszy stamtąd - jeśli tak możemy powiedzieć my na Zachodzie.
I bylibyśmy przegrani w tym sensie że nie poznalibyśmy tej głębi gdyby nie organy. One potrafią udostępnić dla umysłu dla serca dla ducha zachodniego czym jest: p o t ę g a   g ł ę b i a   s i ł a  w o l n o ś ć ale k r z y ż  i  p r o s  t o t a Ikony a to znaczy tego wszystkiego co niesie Prawosławie a co jest naszym drugim płucem. I za to jesteśmy czy możemy być sobie nawazajem wdzięczni.

Drodzy Państwo!
Dziś będziemy mogli zaczerpnąć ze źródła. Interpretowana dzisiejszego wieczoru muzyka rosyjska, ormiańska tatarska będzie wypływać z serca bardzo blisko Prawosławia.
Będzie nas prowadził i uczył o duszy rosyjskiej Wirtuoz, pedagog, znawca muzyki rosyjskiej, autor płyt i książek oraz laureat wielu nagród.

Przed państwem Jan Bokszczanin!
Powitajmy gorąco serdecznie oraz z wdzięcznością!

_______________________________________________

Jan Bokszczanin (ur. 1974, Astrachań, Rosja). W 2000 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joachima Grubicha. W późniejszych latach był stypendystą doktoranckim w University of North Texas (USA). W roku 2006 uzyskał stopień doktora sztuki, a w 2013 roku stopień doktora habilitowanego. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich. Koncertuje w kraju i za granicą.

Współpracuje z wieloma zespołami kameralnymi i orkiestrami. Nagrał piętnaście płyt CD z muzyką organową. Jedna z nich otrzymała I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów – Niepokalanów 2000, a cztery inne były nominowane do nagrody „Fryderyki”. Jan Bokszczanin jest autorem książki „Geneza i tradycje rosyjskiej muzyki organowej”. Prowadził odczyty podczas międzynarodowych konferencj, kursy mistrzowskie, a także brał udział w obradach jury Międzynarodowego Konkursu "Young Organ Competition" w Moskwie. Wielu współczesnych kompozytorów pisało dla niego swoje utwory.

Jest dyrektorem artystycznym Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej: Legionowskiego, Praskiego (Katedra Warszawsko-Praska), Ursynowskiego oraz kilku innych cykli koncertowych. Pełni funkcję adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (filia Białystok).

_______________________________________________
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z próby.
W programie: Szostakowicz, Głazunow, Khagagatorian.
fot. Jarosław Naliwajko SJ

sobota, 24 października 2020