Kolegium Księży Jezuitów, 31-501 Kraków, ul. Kopernika 26
Nasze konto: 37 1240 4650 1111 0010 4312 3240

Informacje dla ofiarodawców •  

Dziękujemy za złożone ofiary!

Apostolstwo Modlitwy

Godziny Mszy Świętych

W niedziele i święta:

6:00,  7:30,  9:00,
11:00,  12:30,  15:30,  18:00

W dni powszednie:

6:00, 7:00, 8:00, 9:00, 15:30, 18:00

zobacz dokładny plan -»

Całodzienna spowiedź

W dni powszednie:

Od 6:00 - 12:00

i od 14:30 - 17:30

 

W niedziele i święta:

Tylko w czasie Mszy Świętych.

Dyżury spowiedników »

 

Aleksandra Dziedzic - radna Rady Miasta Krakowa, Prawo i Sprawiedliwość, PiS Kraków, Rada Miasta Krakowa okręg 5, Bieżanów Prokocim, Podgórze, Małgorzata Wassermann

Koncerty - Wiosenne Dni z Muzyką Organową - koncert III

 Zapraszamy na 5 Wiosene Dni Muzyki Organowej

18 maja, niedziela, godz. 19 - Recital organowy, Bogdan Narloch

________________________________________________________

Szanowni Państwo!
Antonio Vivaldi pewnie podobnie zapalał świece aby spożywać wieczerzę, komponować, bawić się, radować, ale może miał służbę?

Ksiądz Antonio Vivaldi!

Co warto podkreślić nie tylko w tym miejscu do którego Szanowni Państwo zechcieliście dzisiaj zaglądnąć ale w tych czasach gdy niektórzy zdejmują Polskę z krzyża.

Dziś kolejny wieczór poświęcony wdzięczności rozpisanej na partyturę organową przez różnych autorów.
To ostatni wieczór w tegorocznej edycji naszych wiosennych spotkań organowych.
Pierwszy wieczór poświęciliśmy wdzięczności za kanonizację świętych papieży, ale też wdzieczności za matkę. W drugim szukaliśmy wdzięczności połamanej albo w połamaniu albo rozdartej, pomiędzy dwoma płucami Wschodem a Zachodem. Przewodnikiem dla nas była muzyka rosyjska, ormiańska tatarska, po duszy rozdartej, w rozdarciu w ofierze w cierpieniu w przegranej w mocy która niszczy bo jest ślepa głodu fizycznego czy prawdy bo oszukiwana przez wieki.

Dziś wiosna i różne tematy radosne.

Antonio Vivaldi – Wiosna czyli początek w którym jest zawarty równiez koniec jak to w początku.
Marco Enrico Bossi – taniec  – żart.
Noel Rawsthorne - znów taniec ale na linie – balansowanie na linie, na krawędzi. Czy to nie metafora naszych czasów? I naszego
w nich życia?
David Wood – powściągliwość proporcji angielskiej elegancji.
Feliks Borowski - medytacja, refleksja opowieści, ale jako zapis samego snucia narracji. Gdy odetniemy temat pozostaje ten dźwięk, szelest narracji.
Aż po dzwony - Henry Mulet.
To niektóre tematy dzisiejszego wieczoru odsłaniające wdzięczność gdy damy sobie prawo do odpoczynku. Co nie jest takie proste.
Za czasów ks. Vivaldiego może było łatwiej. Dlatego być może taką muzykę tworzył.

Szanowni Państwo!
Te siedem świec przypomina o siódmym dniu w którym Dobry Bóg odpoczął. Czyli to było dokładnie wczoraj w Szabat a właściwe od piątku wieczorem do soboty wieczorem odpoczywał.

A dziś przecież Niedziela. Pierwszy dzień tygodnia.
Dziś znowu pracuje dla nas.
Zaprasza nas do odkrycia wdzięczności za możliwość radowania się życiem, radowania się zapowiedzią spotkania z Początkiem przez duże P jeśli ktoś wyczekuje, można ryzykować, który przynosi nam co roku właśnie doświadczana przez nas wiosna.
Od niej zaczniemy za chwilę nasz koncert.
A zakończymy dzwonami. Bo trzeba budzić się codziennie aby odkrywać wdzięcznóść. Bez niej życie nie ma sensu jak wiemy.
A potrzeba całego życia aby uczyć i nauczyć się pokoju od wdzięczności. Niejako dziś wracamy do początku do pierwszego wieczoru w którym myśleliśmy o wdzieczności dla matki, bo to wiosna jest matką całego roku.

Drodzy Państwo!
Usłyszymy między innymi utwory Edwarda Griega autora z drugiej strony Bałtyku. A będzie je interpretował wykonawca który przybył do nas od naszej strony Bałtyku, z północy naszej pięknej Ojczyzny bo z Koszalina.
Wykonawca, wirtuoz, pedagog nieustannie koncertujący w Polsce ale także w innych krajach:
Belgii, Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, oczywiście ojczyźnie Edwarda Griega Norwegii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Włoszech. Mam wrażenie że wymieniłem wszystkie kraje Europejskie.  W swoim dorobku posiada nagrania płytowe CD m.in. prezentując historyczne organy i muzykę organową Pomorza.

Przed Państwem Bogdan Narloch!

Powitajmy serdecznie gorąco i z wdzięcznością Pana Bogdana!

_________________________________________________

Bogdan Narloch studia muzyczne ukończył w klasie organów prof. Leona Batora w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Brał udział w wielu kursach interpretacji muzyki organowej, m.in. u M. Šlechty w Pradze, G. Boveta, U. Spang-Hansena.

Od wielu lat pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie. Od 1995 roku wspólnie z prof. Markiem Toporowskim organizuje Ogólnopolskie Kursy Interpretacji Muzyki Organowej, odbywające się pod patronatem Ministra Kultury. Jest wykładowcą z tytułem doktora habilitowanego na Akademii Sztuki w Szczecinie, Instytucie Muzyki Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz nauczycielem w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie, gdzie prowadzi klasę organów.

Członek Diecezjalnej Komisji Śpiewu, Muzyki Kościelnej i Instrumentów Muzycznych, w której zajmuje się sprawami organów diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Brał udział w wielu koncertach w kraju i za granicą (Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Norwegia, Rosja, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Włochy). W swoim dorobku posiada kilka nagrań CD m.in. prezentując historyczne organy i muzykę organową Pomorza.

________________________________________________________

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z próby

fot. Jarosław Naliwajko SJ

 

sobota, 24 października 2020