Kolegium Księży Jezuitów, 31-501 Kraków, ul. Kopernika 26
Nasze konto: 37 1240 4650 1111 0010 4312 3240

Informacje dla ofiarodawców •  

Dziękujemy za złożone ofiary!

Apostolstwo Modlitwy

Godziny Mszy Świętych

W niedziele i święta:

6:00,  7:30,  9:00,
11:00,  12:30,  15:30,  18:00

W dni powszednie:

6:00, 7:00, 8:00, 9:00, 15:30, 18:00

zobacz dokładny plan -»

Całodzienna spowiedź

W dni powszednie:

Od 6:00 - 12:00

i od 14:30 - 17:30

 

W niedziele i święta:

Tylko w czasie Mszy Świętych.

Dyżury spowiedników »

 

Aleksandra Dziedzic - radna Rady Miasta Krakowa, Prawo i Sprawiedliwość, PiS Kraków, Rada Miasta Krakowa okręg 5, Bieżanów Prokocim, Podgórze, Małgorzata Wassermann

Walter

Z XVII wieku rozwinęło się to co usłyszymy w dzisiejszym koncercie a więc muzyka XIX wieczna. Możemy postawić wstępną tezę patrząc na dzisiejszy program tego ostatniego koncertu tegorocznej edycji wiosennych dni z muzyką organową.

XIX wiek aby go zrozumieć musimy koniecznie mieć na uwadze XX wiek. XIX wiek wytworzył tyle idei oraz instrumentów społecznych odniesień, że te swoje rozwiązania musiał dokończyć w XX wieku. Niestety okazały się krwawe, niszczycielskie. Nagromadzone myśli dokończyły swojego biegu w hekatombie XX wieku.

Dzisiejszej propozycja programowa śledzi echa rozwiązań Jana Sebastiana Bacha który dotknął powagi świata w jego równowadze.
Naruszona, niszczy zamieniając wszystko w zgliszcza oraz kikuty. Jednak jest gorzej. Możemy dysponować zaledwie złudzeniami co do równowagi świata krótkim bo tyle co trwa iskra geniuszu rodzącej sie
w umyśle kompozycji.

Usłyszymy pomruki budzącego się w oddali potwora nadchodzącego aby pożreć wszystko na swojej drodze. Zamienić
w cmentarzysko. Muzyka romantyczna niesie w sobie ten niepokój.  

Natomiast początek dzisiejszego koncertu przeniesie nas w świat odpoczynku aby przygotować nas do odsłonięcia tragicznej strony naszej egzystencji.

Koncert zwieńczy modlitwa u Panny Marii a raczej do Matki Bożej choć to brzmi niepoprawnie teologicznie ale ludzko poprawnie. Niezależnie od naszych poglądów jeśli nie modlimy się bo nie umiemy albo nie jest to nasze życie, to sama modlitwa Matki Bożej wystarczy. Być może to jest to drgnienie stworzenia które zrównoważy zniszczenie XX wieku oraz nasze. Zatem dziś przed nami propozycja do poszukiwania siły do walki o te drgnienia duszy.

Walter D'Arcangelo za chwilę poprowadzi nas po meandrach muzycznych. Najpierw pozwolę sobie na dygresję. Jak rozumiem Archanielski bądź Archanioł tak możemy przełożyć nazwisko naszego gościa. W tym roku kończymy ósmą edycję naszych koncertów
a jak łatwo zgadnąć za dwa lata jak dożyjemy będziemy świadkami 10 edycji. Być może dzisiejszy wirtuoz zapowiada niczym anioł zawiastuje jubileuszową edycję?

Walter D'Arcangelo to utytuowany wykonwca, wniesie akcenty południowej Europy – słońca, światła, pasteli, ciepła, lekkości? Tego szukajmy. Może będzie nakładać lazur italskiego nieba na konwulsje XIX wieku rodzące  XX-wieczne wstrząsy. Albo nakładajmy na wstrząsy naszego życia dziś – wczoraj – jutro. Życie zawsze takie podobne.

Powitajmy gorąco zwiastuna dzisiejszej muzyki.

sobota, 24 października 2020